Späť
Studené steny a plesne: ako sa im možno vyhnúť?
S problémom studených stien a následného vzniku plesní sa stretávame pomerne často, hoci existuje jednoduché riešenie, s pomocou ktorého im môžete predísť. Prezradíme vám, ako funguje a aké produkty budete pre jeho realizáciu potrebovať.
Čo sa dá použiť na ochranu pred hrozbou studených stien?
Hoci studené steny sa vyskytujú prevažne v budovách staršieho dáta, nevyhýbajú sa im ani novostavby. Príčinou ich vzniku je vo väčšine prípadov kondenzácia spojená so zrážaním vody na stenách, čo môže postupom času viesť k tvorbe plesní. Nehovoriac o tom, že pri studených stenách pôsobí okolité prostredie chladnejšie až nevľúdne a budete sa v ňom tak cítiť menej príjemne. Rôzni odborníci vám v podobnej situácii poradia odlišné postupy, za jeden z najpraktickejších je však všeobecne považovaná tepelná izolácia.
Nasledujúcim krokom by mala byť penetrácia, pre ktorú vám odporúčame použitie penetračnej farby Penakryl, ktorej zaschnutie zaberie zhruba 12 hodín. Pokračujeme nanášaním samotnej farby Premio Thermo a to buď s pomocou štetca, valčeka alebo prostredníctvom striekania. Náter možno vykonať v jednej alebo dvoch vrstvách, ktoré by mal oddeľovať časový interval v rozsahu 4 – 6 hodín.
Pri tej zohráva dôležitú úlohu použitie maliarskej farby, ktorú charakterizuje kvalitná tepelnoizolačná vlastnosť. Spomedzi rôznych v súčasnosti dostupných alternatív vám odporúčame spoľahnúť sa na oteruvzdornú interiérovú farbu Premio Thermo z produkcie firmy Slovlak, ktorá zabráni vzniku studených stien vďaka jemnému tepelnoizolačnému keramickému plnivu, ktoré je súčasťou jej obsahu. Majte však na pamäti, že ak už steny u vás doma postihla pleseň, budete pre jej odstránenie potrebovať špeciálny chemický prípravok.
Ako v konkrétnom prípade postupovať?
Farba Premio Thermo si nájde využitie v obytných priestoroch, ako aj miestnostiach určených pre reprezentantívne účely či detskej izbe. V interiéri ňou možno natierať nielen omietku a betónové panely, ale aj sadrokartónové a drevotrieskové dosky. Tento náter charakterizuje tiež výborná krycia vlastnosť a jeho biely odtieň sa vyznačuje vysokým stupňom belosti. Ak preferujete farebné tóny, určite oceníte, že farbu je možné tónovať s interiérovou maliarskou farbou Premio Color, pri ktorej si môžete zvoliť niektorý z početných prírodne ladených odtieňov podľa vlastnej preferencie.
Všeobecne platí, že do maľovania by ste sa mali pustiť v čase, kedy vo zvolenom priestore nepanuje studený a vlhký vzduch, keďže pri podobných podmienkach by náter zasychal len pomaly. Pred použitím interiérovej farby by ste nemali zabúdať na proces penetrácie, pri ktorom vám poslúži napríklad penetračná farba Penakryl. Na základe vlastného uváženia a potrieb zvolenej steny môžete naniesť jednu alebo dve vrstvy Premio Thermo, každá z nich si však vyžaduje na zaschnutie približne 4 až 6 hodín.
V neposlednom rade je dôležité zdôrazniť, že pokiaľ nateriate novú omietku, táto by už mala byť primerane vyzretá, čo trvá asi mesiac. Pri staršej omietke je naopak vhodné odstrániť z nej pred nanesením nového náteru predchádzajúcu vrstvu z pôvodného náteru. Samozrejmosťou je, že povrch, ktorý bude maľovaný, by mal byť tak očistený od prachu a špiny, ako aj dostatočný pevný a suchý.