backSpäť

Aké farby sa hodia do jednotlivých miestností?

Aká farba je najvhodnejšia do obývačky alebo do spálne, ktorý farebný odtieň možno použiť v kuchyni a ktoré tóny sú stávkou na istotu v detskej izbe? Poradíme vám tiež, na ktoré interiérové farby sa možno spoľahnúť, či už dávate prednosť bielej alebo farebnosti.

Farebná rovnováha v obývačke a spálni

Pri maľovaní domácnosti je potrebné brať ohľad nielen na to, ktoré farby sa nám najviac páčia. Oplatí sa totiž zhodnotiť aj funkcie a rozsah využitia jednotlivých miestností v dome a tiež fakt, akým spôsobom na nás konkrétne farebné odtiene vplývajú. Dôležitá je samozrejme aj otázka harmónie, aby celá domácnosť pôsobila vyváženým dojmom a aby ste sa v nej cítili príjemne. Tu platí, že výrazné tóny sa ťažšie kombinujú než jemnejšie a menej nápadné farby. Pokiaľ tiež vlastníte prevažne tmavý nábytok, odporúčame vám siahnuť po svetlých tónoch interiérových farieb a zase naopak.

Zatiaľčo spálňa je pre väčšinu z nás súkromným miestom, obývačka naopak štandardne slúži na prijímanie návštev a posedenia v spoločnosti rodiny a priateľov. Nemusíte sa tak v nej báť použitia odvážnejších odtieňov, či už hovoríme o oranžovej podporujúcej komunikáciu alebo svetlozelených tónoch vytvárajúcich perfektnú kombináciu s nábytkom z dreva. Nič nepokazíte ani útulnou žltou, prívetivou lososovou či nevšednou okrovou.

Pokračovať možno spálňou, kde by vybrané farebné tóny mali podporovať plnohodnotný spánok, čo je samozrejme hlavná funkcia tejto miestnosti. Staviť môžete na zelenú pripomínajúcu prírodné zákutia a vytvárajúcu príjemnú atmosféru alebo na upokojujúcu a priateľsky pôsobiacu modrú. Do spálne sa hodí tiež červená povzbudzujúca sexuálnu aktivitu, zatiaľčo fialovej sa je lepšie vyhnúť v prípade, že vás trápi nespavosť.

Pestré tóny detských izieb či umývateľná biela do kuchyne?

Bez ohľadu na to, ktorú miestnosť v dome ste sa rozhodli maľovať, oceníte natónované a  interiérové maliarske farby Premio Color. K ich prednostiam patrí popri oderuvzdornosti tiež vynikajúca priedušnosť a kvalitná krycia schopnosť. Možno nimi natierať omietky, sadrokartónové a drevotrieskové dosky či dokonca betónové panely. Paleta dostupných odtieňov týchto farieb zahŕňa napríklad prvosienku, pistáciu, ibištek, magnóliu, ľaliu, nezábudku, brečtan, levanduľu, zázvor či trstinu.

Pestré farby sú vhodnou voľbou napríklad do detskej izby, kde všeobecne platí, že pri hyperaktívnych deťoch by ste mali radšej preferovať upokojujúce studené tóny. Naopak veselé, hravé a kamarátsky pôsobiace teplé odtiene pastelových farieb potešia introvertov. V prípade detskej izby zabudnite na nenápadnú hnedú či šedú a dajte radšej prednosť fialovej podporujujúcej fantáziu, žltej pôsobiacej pozitívne na detskú zvedavosť alebo modrej, v blízkosti ktorej sa deťom lepšie sústredí.

Podobne ako v prípade obývačky, aj do kuchyne je vhodnou voľbou oranžová dodávajúca chuť do jedla. Nič nepokazíte ani červenou v kombinácii s interiérovou bielou farbou Premio Expert, ktorá je umývateľná, a tak sa pri nej nemusíte obávať prípadných škvŕn vznikajúcich pri varení. Ide tiež zároveň o paropriepustnú a oderuvzdornú látku, ktorá sa môže dostať nepriamo do kontaktu s potravinami. V kuchyni by ste sa naopak mali radšej vyhýbať studeným farbám vrátane modrej a zelenej, ktorá sa v mysli niektorých osôb spája s nemocničnými priestormi a znižuje tak apetít.