Späť
AKO CHRÁNIŤ OBKLADOVÝ KAMEŇ?
Poradíme vám, ktorý produkt nesklame vaše očakávania pri starostlivosti o obkladové kamene. V čom spočívajú jeho výhody, aká je jeho charakteristika a na čo by ste si mali dávať pozor pri jeho aplikácii v praxi?
Akým spôsobom zaručiť obkladovému kameňu ochranu?Obkladový kameň slúži v prvom rade ako dekorácia vonkajších fasád, stretávame sa s ním však aj v interiéri, kde je schopný originálnym spôsobom zvýrazniť náš kozub, barový pult či schodisko. Najčastejším riešením sú betónové, prípadne sádrové obkladové kamene v čiernych, sivých, šedých, hnedých alebo béžových tónoch. V rámci pravidelnej údržby obkladových kameňov vo vašej domácnosti vám odporúčame staviť na kvalitný lak na kameň Granit + dôsledne chrániaci štruktúru povrchov z kameňa. Bezfarebný lak zároveň zvýrazňuje pôvodnú farbu povrchu, na ktorý je nanesený, a tak plní aj dekoratívnu funkciu.
Lakom sa dá chrániť a súčasne podčiarknuť štruktúra prírodných kameňov vo forme bridlice, žuly či vápenca, ako aj umelých kameňov a aplikovať ho možno tiež na ozdobné doplnky zo sadry, tehlu, betón a ďalšie stavebné materiály. Hlavným zdrojom dlhodobej ochrany laku je jeho UV filter a ochranná vrstva buď vo forme hladkej lesklej vrstvy Granit Lesk alebo matnej vrstvy Granit Mat. Zaujímavosťou je tiež vytváranie mokrého efektu na povrchu.
Na čo myslieť počas aplikácie laku na kameň
Čo sa týka samotného použitia laku na daný obkladový kameň, tento by mal byť najprv zbavený akýchkoľvek nečistôt vrátane prachu či rôznych usadenín. Efektívne ho vyčistíte aj s pomocou obyčajnej mydlovej vody a bežnej kefky, postupujte však jemne, aby ste povrch obkladového kameňa nepoškodili. Následne chvíľku počkajte, aby kameň po vyčistení vyschol a bol dostatočne suchý na prijatie ochranného náteru.
Pre natieranie si je dôležité vybrať vhodný moment, kedy nevládnu príliš nízke teploty vzduchu ani privysoká relatívna vlhkosť. Podobné podmienky totiž môžu mať za následok, že sa lak na kameň nebude môcť vpiť dostatočne hlboko do jeho povrchu, prípadne bude zasychať príliš pomaly. Ideálna teplota by teda nemala klesnúť pod 10 stupňov a zároveň ani presiahnuť hodnotu 30 stupňov Celzia. Mesiac október je preto všeobecne perfektným obdobím pre aplikáciu laku na obkladový kameň.
Granit býva ponúkaný v baleniach s objemom buď 0, 7 litra alebo dvoch a pol litrov, pričom obidva z nich je dôležité dôkladne premiešať, aby ste mohli lak nanášať rovnomerne a bez prípadných nerovností. Lak je možné naniesť v jednej, prípadne dvoch vrstvách, z ktorých každá zasychá približne tri hodiny. Zárukou čo najlepších a dlhodobejších výsledkov je napokon prebrúsenie obkladového kameňa s pomocou jemného brúsneho papiera po vykonaní prvej vrstvy a pred nanesením tej druhej.