Späť
Ako fungujú lazúry na drevo?
Prezradíme vám to najdôležitejšie, čo by ste mali vedieť o lazúrach na drevo so zameraním na ich praktické využitie, spôsob aplikácie, rozdelenie a porovnanie s lakmi na drevo. Uvedieme si tiež príklady obľúbených lazúr s vynikajúcim ochranným aj dekoratívnym efektom.
Lak, tenkovrstvá alebo hrubovrstvá lazúra?
Štandardnú lazúru možno v prvom rade vnímať ako vrchný náter na podklady z dreva, ktorý plní dve základné funkcie. Tou prvou je ochrana dreva pred pôsobením vlhkosti, slnečného žiarenia a ďalších poveternostných vplyvov, kým druhá funkcia lazúr spočíva v dekorácii drevených povrchov, pričom necháva vyniknúť prirodzenú krásu dreva. Ich aplikácia nie je vôbec náročná, náter vytvorený lazúrou je neskôr bez problémov možné obnoviť a plusom navyše, hlavne u tenkovrstvých lazúr a olejov, je ich paropriepustnosť. Zatiaľčo farby na drevo prekrývajú povrch dreva a maskujú jeho pôvodnú podobu, lazúry sa vpíjajú do vnútornej štruktúry dreva a podčiarkujú jeho prirodzenú krásu.Je pravda, že lakové lazúry majú síce dlhšiu životnosť, avšak pri ich obnove je potrebné poškodené miesta, prípadne prasklinky dôkladne odstrániť prebrúsením a natierať povrch bez stôp po poškodení. Náter tenkovrstvou lazúrou si naproti tomu vyžaduje častejšiu obnovu, starší náter ale nie je potrebné odstraňovať a tak úplne postačí, ak ho pred maľovaním len očistíte od prachu. V kategórii lazúr rozoznávame tenkovrstvé a hrubovrstvé, respektíve lakové lazúry. Vzájomne sa od seba odlišujú vo viacerých aspektoch, ako napríklad ich rozsah použitia.
Tenkovrstvú lazúru je možné nanášať aj na drevo, ktoré je vlhké, respektíve ešte nie je dostatočne suché. Tým pádom si nájde využitie pri natieraní altánkov, plotov, záhradného nábytku, terás či drevených prístreškov v záhrade. Náter tenkovrstvou lazúrou sa zároveň jednoduchšie obnovuje a vo väčšine prípadov ho nie je nutné pred nanesením ďalšej vrstvy náteru odstraňovať. Hrubovrstvú lazúru na druhej strane oceníte pri suchom dreve, ktorého rozmery sa nemenia v dôsledku klesajúcej či stúpajúcej vlhkosti a okolitej teploty. Je priam stvorená pre natieranie okien, okeníc, dverí či vo funkcii krycieho, prípadne renovačného náteru.
Ktoré prostriedky pri ochrane dreva oceníte?
Pred nanesením samotných lazúr a olejov na drevený povrch v exteriéri by ste nemali zabúdať na jeho impregnáciu a ochranu pred vplyvom biologických škodcov. Výbornou prevenciou je v tomto smere insekticídny a fungicídny prípravok na drevo Drevosan Profi +, po ktorého aplikácii sa už nemusíte obávať poškodenia dreva hubami či drevokazným hmyzom.V ďalšom kroku si môžete zvoliť impregnačný olej na drevo Limba s obsahom vosku a ľanového oleja. Poslúži vám pri natieraní záhradného nábytku, drevených terás, altánkov, okeníc, plotov či dokonca podláh a nájdete ho vo verziách dub, čerešňa, palisander, teak, orech a bezfarebný odtieň.
Ľanový olej a vosk sú tiež súčasťou tenkovrstvej lazúry Slovlux od spoločnosti Slovlak, ktorej bezfarebná verzia je špeciálne určená na použitie v interiéri. Všetky ostatné odtiene sa dajú aplikovať tak vo vnútornom, ako aj vonkajšom prostredí a možno nimi natierať chaty, okná, podlahy, ploty, záhradný nábytok a altánky. Ako už bolo spomenuté, starší náter je možné jednoducho pretrieť a plusom navyše je zvýšená hydrofóbnosť dreveného povrchu, teda zlepšenie jeho odpudivosti voči vode.
Zárukou kvalitnej ochrany dreva pred poveternostnými vplyvmi, vlhkosti a UV žiarením je v neposlednom rade laková lazúra Slovlux vytvárajúca lesklý a elastický film na drevených, drevovláknitých a drevotrieskových povrchoch. Je ideálnou voľbou pre drevený nábytok, okná, dvere aj drevené obloženia chát, stien, balkónov, zábradlí či plotov. K dispozícii ju máte v odtieňoch dub, červený smrek, gaštan, mahagón, teak, orech svetlý a ďalšie.