backSpäť

Teória farieb. Ktorá farba sa hodí do obývačky, detskej izby alebo kuchyne?

Chystáte sa maľovať, nie ste si však istí výberom tej správnej farby? Pre rôzne miestnosti v dome sa hodia rôzne farby a ak chcete zaručiť ich funkčnosť a zároveň sa v nich cítiť príjemne, oplatí sa pracovať s teóriou farieb. Poradíme vám ako nato.

 

Všeobecné pravidlá


Keďže farby majú vplyv na ľudskú psychiku, mali by ste dať prednosť neutrálnym farbám pred výraznými odtieňmi, ktoré sa navyše ťažšie kombinujú. Je vhodné farby na steny zladiť s nábytkom, pričom platí, že k svetlému nábytku sa hodia tmavé farby a naopak. Tiež je potrebné zvážiť, pre aký účel sa maľovaná miestnosť používa a koľko času v nej trávite.

Pri výbere konkrétnej farby odporúčame vyskúšať natónovanú farbu Premio Color, dostupnú v množstve pestrých odtieňov, akými sú napríklad nezábudka, prvosienka, nechtík, pistácia, ibištek či jazmín. Pokiaľ dávate prednosť bielej, máte na výber farbu Premio Thermo s tepelnoizolačnými vlastnosťami, Premio Elegant s vyššou belosťou alebo umývateľnú farbu Premio Expert, ktorá sa obzvlášť hodí do vlhkého prostredia.


 

Použitie farieb podľa druhu miestnosti


Obývačka
Popri sledovaní televízie plní obývačka v mnohých domácnostiach funkciu spoločenskej miestnosti pre stretnutia s priateľmi a známymi. V tomto zmysle je vhodnou voľbou oranžová farba, ktorej sa prisudzuje schopnosť podnietiť duchaplnú konverzáciu. Ak chcete byť originálni, môžete siahnuť po lososovej, okrovej alebo žltej farbe, pri ktorej bude vaša obývačka pôsobiť útulne a pohodlne. Tradičnou voľbou pre dobrú náladu v obývačke je svetlo zelená, ktorá sa navyše skvelo hodí k drevenému nábytku.

Kuchyňa
Kuchyňa sa využíva nielen pre prípravu jedla, ale aj jeho konzumáciu a preto sa aj v tomto prípade teší veľkej obľube oranžová, ktorá podporuje komunikáciu pri stole a dodáva chuť do jedla. Táto vlastnosť sa pripisuje aj červenej, ktorú možno vhodne skombinovať s bielou. Naopak sa pri maľovaní kuchyne neodporúča použiť modrá, ktorá pôsobí príliš studeno a nevľúdno, ani zelená pripomínajúca niektorým ľuďom nemocnicu.

Spálňa
V prípade spálne sú vhodnými farbami predovšetkým také, ktoré podporujú kvalitný spánok. Klasikou je v tomto smere biela, ktorú možno v prípade záujmu spestriť o svetlo modrú alebo svetlo zelenú. Zelená tentokrát evokuje prírodu a dodáva príjemné pocity, kým modrá upokojuje a pôsobí dôveryhodne. Pokiaľ chcete vo svojej spálni vytvoriť hrejivú a povzbudzujúcu náladu, použite červenú farbu, ktorá súčasne podnecuje sexuálny apetít. Obľúbená je tiež fialová, vyhnite sa jej však, ak zvyknete trpieť nespavosťou.

Detská izba
Čo sa týka detskej izby, pri tej treba samozrejme brať do úvahy preferencie samotných detí. Pokiaľ sú príliš hyperaktívne, hodia sa pre ne studené farby, zatiaľčo pre introvertnejších potomkov sú ideálne teplé odtiene pôsobiace hravo a veselo, ako napríklad priateľská oranžová alebo žltá povzdbudzujúca zvedavosť. S červenou buďte opatrnejší, nakoľko na niektoré deti môže pôsobiť pozitívne, iné však príliš rozptyľuje.

Svetlo zelená je ideálna pre deti s pozitívnym vzťahom k prírode, modrá naproti tomu upokojuje a pomáha so sústredením. Fialová rozvíja predstavivosť a hoci je ružová často bežným riešením pre dievčenskú izbu, radšej to s ňou nepreháňajte. Pri detskej izbe dajte prednosť farebnosti pred pomerne nevýraznou hnedou, sivou alebo bielou, keďže tieto farby nemajú vplyv na rozvoj detského myslenia a pocitov.