backSpäť

Maľovanie drevenice

Mať k dispozícii drevenicu, chalupu alebo zrub dáva skvelé možnosti pre oddych v lone prírody v spoločnosti rodiny, priateľov či známych. A hoci v drevenici tradične trávime menej času než v domácnosti, jej údržbe by sme tiež mali venovať patričnú pozornosť.

Tentokrát vám preto prezradíme, ako možno postupovať pri maľovaní drevenice, načo by ste si mali dať pozor a s akými produktami môžete narábať.
 

Skôr než začnete s maľovaním

Ideálny náter drevenice ju ochráni pred poveternostnými vplyvmi a zábrani prenikaniu vlhkosti do dreva, jeho vysychaniu a praskaniu. Pre tento účel sa používajú špeciálne oleje a lazúry rozdelené na tenkovrstvé a hrubovrstvé respektíve lakové lazúry. Nátery tmavších odtieňov sa vyznačujú dlhšou životnosťou, ktorá môže pri adekvátnych podmienkach dosiahnuť aj desať rokov. Ak chcete zistiť, či už nastal čas pôvodný náter drevenice obnoviť, stačí ak naň kvapnete trochu vody a pokiaľ sa tekutina vpije do dreva za necelú minútu, je potrebné naniesť na drevenicu nový náter.

Pred začiatkom maľovania sa uistite, že je drevo vašej chalupy dostatočne čisté a suché, keďže do vlhkého dreva by sa náter nevpil. Na dreve by sa preto nemala nachádzať rosa ani námraza a odporúčame mu pred maľovaním dodať hladší povrch s pomocou brúsneho papiera. Platí tiež, že náter zaschne pomalšie pri chladnejšom počasí s vyššou vlhkosťou a preto je vhodnejšie maľovať drevenicu radšej počas suchých a teplejších dní, ideálne koncom leta alebo v jeseni. Starší náter drevenice v zásade nie je nutné odstraňovať, nakoľko ho stačí obnoviť novým náterom.


Praktickí pomocníci pri maľovaní drevenice

Pokiaľ pracujete s novým drevom, použite najprv ochranný náter vo forme insekticídneho a fungicídneho produktu Drevosan, ktorý drevu poskytuje ochranu pred hubami, plesňami a drevokazným hmyzom. Následne môžete pokračovať v práci s tenkovrstvou lazúrou Slovlux alebo olejom na drevo Limba. Výhodou oboch produktov je fakt, že pri ich použití počas obnovovania náteru nie je potrebné odstraňovať starší náter, nakoľko ho stačí očistiť a neskôr drevo napustiť náterom jedným z týchto prostriedkov.

Tenkovrstvá lazúra Slovlux preniká hlboko do základov dreva a popri bezfarebnej variácii si ju viete zadovážiť aj v odtieňoch gaštan, červený smrek, zlatý dub, orech, pínia, eben, jedľová zeleň a ďalších farbách. Pre dosiahnutie kvalitného účinku by ste mali natrieť drevo minimálne dvomi vrstvami tenkovrstvej lazúry a zároveň medzi jednotlivými vrstvami zachovať interval v rozsahu jedného dňa.

Ďalšou alternatívou je práca s impregnačným olejom na drevo Limba, ktorý je vytvorený na báze ľanového oleja a dostupný buď v bezfarebnej verzii alebo odtieňoch dub, orech, čerešňa, palisander a teak. Zaručuje zachovanie prirodzenej štruktúry dreva a dodanie odolnosti voči UV žiareniu a vode. Zaschnutie impregnačného oleja si vyžaduje približne 24 hodín, pričom nevsiaknutý olej je potrebné po prejdení 20 minút zotrieť handričkou.

Pokiaľ patríte k zákazníkom preferujúcim lakové nátery, odporúčame vám využiť lakovú lazúru Slovlux, ktorá drevu poskytne dlhotrvajúci lesk a ochranu. Táto lazúra sa dá zakúpiť v podaní mahagónu, borovice, čerešne, palisandru, červeného smreku a iných farebných alternatívach. Aj v prípade lakovej lazúry je vhodné naniesť aspoň dve vrstvy, tie si však už vyžadujú kratší čas zasychania v rozsahu približne 12 hodín. Je prirodzené, ak bude drevo vašej drevenice po maľovaní tmavšie, výsledný odtieň sa môže líšiť v závislosti od počtu náterov, druhu použitého dreva a jeho kvality.